Dopad sociálních záležitostí na společnost

5. května 2012 v 23:05 | Funík |  Mé úvahy
Opět krátká úvaha na téma společnost a dopady sociálních záležitostí na ni.



Pokusím se zde popsat vliv a dopad sociálních záležitostí na společnost jako takovou.
Je důležité si uvědomit, že jakýkoli sociální problém nebo záležitost se týká celé společnosti určitého území nebo oblasti, o které se hovoří. Jedná se zde o globální záležitost.
Samozřejmě zde může být nespočet faktorů působících na naši společnost. Nemám v úmyslu se zabývat všemi problémy ale jen těmi, které mi přijdou nedůležitější a těmi, které mají na společnost nevětší dopad. Myslím, že nejčastěji zásadní problémy vznikají v politice.

Může se zde jednat o snižování platů, zvyšování nájmů, a tak podobně. Je zajímavé, že ve většině těchto problémů nebo záležitostí mají svou nemalou roli peníze. Je to vlastně logické, člověku, kterému například snížíte plat nebo ho připravíte o práci se změní. Bude mít najednou jiný přístup k různým věcem. Musí prostě snížit veškeré výdaje a tím se změní lidský život. Zde se ale jedná o jednotlivce a ne o společnost jako takovou. Takže když jako politik snížíte plat státním zaměstnancům, tak samozřejmě nastanou změny. Lidé se začnou bouřit a tím vznikne sociální problém, který se samozřejmě vyvíjí a může se vyvinout až v násilí.

Jako dobrý příklad nám může posloužit třeba Sametová revoluce roku 1989, kdy u nás byla svržena komunistická vláda a nahradila ji vláda "demokratická". Po revoluci a upuštění od komunistického řízení státu v politickém i ekonomickém aspektu se začala československá společnost transformovat na nově vzniklé podmínky, kterým se bylo nutno co nejrychleji přizpůsobit. Když si to člověk tak představí, že je takzvaně "všechno všech" a stát jako celek se stará o sebe čistě ze svých zdrojů a najednou přijde převrat takový, že je vlastně všechno naopak. Dalo by se říci, že vypukne chaos. Něco o čem si lidé myslí, že je dobré ale neumí v tom takzvaně chodit. Musí se změnit celý tržní systém a státní podniky se začnou rozprodávat do soukromého vlastnictví. Člověk v tu chvíli mohl svobodně vyjádřit svůj názor a svobodně se i chovat což je obrovská změna a posun od komunismu, kde se člověk bál říci něco, co by se mohlo považovat za "slova" proti režimu. Dalo by se říci že v té době žil člověk ve strachu a nejistotě. Samozřejmě, že tento systém měl své výhody jako například, že o práci nebyla nouze, a že se zachovávali státní podniky což zajišťovalo dostatečné financování. Jelikož se takovýto stát stará čistě o sebe a je takzvaně soběstačný je potom problém s tím, že se do takového státu neimportuje zboží z jiných zemí a je v podstatě uzavřený (nic nejde ven ani dovnitř). Tento jev má podle mého názoru velice neblahý dopad na společnost, protože se společnost přestane vyvíjet a na nastává bod, kdy je celá společnost jednoduše zmanipulovatelná. Kdyby například člověk neznal a nevěděl co je to auto, tak by ho nikdy nepotřeboval, protože by ho prostě neznal. Takže když člověk žije v tak uzavřeném světě, jako bylo tehdejší Československo, kde je vám za pomoci různých hesel i za pomoci násilí vtloukáno do hlavy, že systém, ve kterém žijeme je ten správný a vše ostatní je jen jakýsi nedokonalý pokus člověka vytvořit něco jako demokracii a kapitalistický systém, který v praxi nemůže fungovat .. Jako příklad se dají uvést už jen lidské dějiny, kdy jsme ještě jako světa a přírodních úkazů neznalí lidé připisovali všelijaké pohromy a "zázraky" bohům. Vždy se najde jedinec, který dokáže využít takový společenský jev ve svůj prospěch. Nyní žijeme podle mého názoru ve světě, kde se hlavně projevuje naše ego a zájem o nás samotné. Myslíme si totiž, že žijeme v bezpečí a že nám nic nehrozí, že máme všeho dostatek, což mě přivádí na další záležitost, která ovlivňuje lidstvo více, než cokoli jiného.

Obrovský dopad na společnost má také válka. Ve vyhlášení válečného stavu se najednou změní priority a potřeby všech lidí státu nebo oblasti, ve které se bojuje, popřípadě která je ve válce. V tu chvíli by se dalo říci, že se přestává myslet na občany a většina prostředků je přizpůsobena pro válečný stav. Začne se většina peněz vkládat do války, začnou se předělávat továrny vyrábějící obyčejné věci na zbrojní průmysl a tak dále. Lidé opět žijí ve strachu, že na ně v podstatě kdykoli může spadnout bomba, nebo že budou obsazeni a vše se změní k horšímu. Opět můžeme dát příklad třeba války ve Vietnamu v letech 1964 až 1975. I zde byla odezva společnosti ve formě Hippies, pacifistického a antimilitaristického hnutí, ke kterému se přidávali hlavně mladí lidé. Dalo by se říci, že na každý společenský jev se najdou lidé, kteří s danou věcí budou souhlasit a také se najdou tací, kteří souhlasit nebudou, což vlastně znamená, že společnost je neustále v pohybu a stále se mění a vyvíjí. Snažíme se nalézat kompromisy, mezi odlišnými věcmi a názory Dokonce i teď můžeme pozorovat změny kvůli tomu, že přišel prosinec a blíží se nám Vánoce. Nejedná se samozřejmě jen o Vánoce ale o všechny svátky. Přijde mi, že se najednou tak nějak všechno zrychlí. Lidé v rychlosti nakupují co mohou a panuje taková přátelštější a osobitější atmosféra
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama