Euro ano či ne

3. května 2012 v 12:59 | Funik |  Mé úvahy
Kraťoučká úvaha o euru z mého pohleduJá osobně bych euro u nás moc nepřivítal a to hned z několika důvodů. Zaprvé nejsem podnikatel, takže by pro mne euro nemělo žádné měnové výhody. V každém případě je více jak deset let dostatečně dlouhá doba na to, aby se pozitivní efekty pro ekonomický růst projevily. Porovnáme-li ale růst ekonomik eurozóny deset let před vznikem

jednotné měny s obdobím po jejím vzniku, zjistíme, že k žádnému zvýšení ekonomického výkonu nedošlo. Stejně tak uděláme-li porovnání se vzorkem jiných vyspělých zemí, nevidíme, že by si země eurozóny nějak polepšily. Řekl bych, že momentální přijetí eura u nás by bylo spíše nevýhodou než výhodou a to obzvláště proto, že na něj nejsme dostatečně připraveni, už jen z finančních důvodů naší země. Pro mne, jako pro jednoho z mnoha obyčejných obyvatel našeho státu by to znamenalo jen zbytečný zmatek v cenách, neustálé přepočítávání kolik co vlastně stojí a jelikož má měna euro centy a dvou centy, tak si myslím, že by moje peněženka za chvíli lehce přibrala na váze. Nedovedu si například představit, že půjdu nakoupit za nějaké ty centíky co mi zbyli a za nákup v ceně jednoho eura budu vysypávat pokladní půl kila centů. Vždyť jeden cent má menší hodnotu než destihalíř, který vážil tak dvakrát méně, než jeden cent. Nehledě na to, že mám na naši měnu také nějakou tu hrdost. Je sice hezké, že se snažíme vytvořit 2 světovou supervelmoc se společnou měnou, ale myslím, že v této myšlence o vytvoření dalšího kolosálního obra není důležité, jestli si jeden, dva nebo tři státy nechají svou státní měnu. Většina bank již teď nabízí vedení účtů v euro měně nebo okamžité převody z koruny na euro, takže není problém si přes internet koupit cokoliv od našich sousedů u kterých platí jako státní měna euro. To by bylo asi tak vše. Musím uznat, že díky tomuto referátu/úvaze, jsem se mnohé přiučil o euru a samotné evropské unii.
 


Komentáře

1 Turmë Turmë | Web | 30. září 2013 v 18:31 | Reagovat

Podle mě je to podařený článek. Hezky sepsaný,a z názvu dobře vyniká oč se ve článku jedná. Pokračuj v blogu,dle mě si dobrá blogerka co umí psát články jak se patří ;) :)

Turmë

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama